Miasto partnerskie Crewe&Nantwich 

 Historia Crewe i Nantwich
Gmina Crewe i Nantwich, położona w północno-zachodniej części Anglii, jest jednym z sześciu okręgów w hrabstwie Cheshire. Powierzchnia gminy zajmuje ponad 430 tys. km² i jest zamieszkiwana przez ok. 111 tys. ludzi. Dwoma głównymi miastami okręgu są Crewe (powstałe wraz z rozwojem kolei w XIX wieku) oraz Nantwich (miasto targowe pochodzące z okresu romańskiego, które zasłynęło jako ośrodek wydobycia soli). Crewe i Nantwich skupiają wokół siebie kilka miasteczek, m.in. Haslington, Shavington, Wistason, and Willaston. Te miejscowości wraz z dwoma głównymi miastami tworzą obszar zamieszkiwany przez ponad 90 tys. ludzi. Pozostałą część gminy zajmują głównie tereny wiejskie, zdominowane przez rolnictwo.
Nantwich jest dobrze prosperującym centrum usługowym, które stanowi popularny cel podróży dla turystów, gości przybywających w celach wypoczynkowych oraz mieszkańców przyległych terenów wiejskich. Crewe jest znaczącym ośrodkiem przemysłowym i jednocześnie punktem zatrudnienia dla ogromnej liczby ludzi, dysponującym bogatą bazą w zakresie produkcji, dystrybucji i usług.

Crewe
O Crewe stało się głośno w latach 30-tych XIX wieku, kiedy to spółka Wielki Węzeł Kolejowy wybrała miasto jako teren pod budowę swoich zakładów (znanych jako zakłady Crewe). Naczelny inżynier Wielkiego Węzła Kolejowego, Joseph Locke, pomógł rozplanować miasto. Liczba mieszkańców wynosząca siedemdziesiąt osób w roku 1831 zwiększyła się do 40 tys. w roku 1871. Miasto posiada wielki park, Queens Park, który powstał w skutek polityki kolejowej lat 80-tych XIX wieku. Koleje zapewniły środki finansowe, które umożliwiły wybudowanie i utrzymanie Kościoła Chrystusa. Spółka miała także wpływ na powstanie przychodni lekarskiej oraz stworzenie systemu ubezpieczeń społecznych.
W 1842 roku powstała w mieście szkoła. Została zbudowana gazownia, a przystosowanie sieci wodociągowej zapewniło wodę pitną i umożliwiło korzystanie z publicznych zbiorników wodnych. Koleje otworzyły także rynek zbytu sera i odzieży. Poprzez różnorodne przedsięwzięcia przemysł kolejowy odegrał pierwszoplanową rolę w historii i rozwoju Crewe.

Nantwich
Miasto pochodzi z czasów romańskich, kiedy to sól z Nantwich była używana przez garnizony romańskie w Chester i Stoke-on-Trent zarówno jako środek konserwujący jak i przyprawa. Sól była używana tu do produkcji sera Cheshire, a także w garbarstwie. Niegdyś w Nantwich znajdował się zamek, a miasto było stolicą baronostwa hrabiów Chester. Rozwój solnictwa osiągnął szczyt w połowie wieku XVI, kiedy znajdowało się w Nantwich 216 salin i warzelni. Upadek tego przemysłu nastąpił w 1856 roku wraz z zamknięciem ostatniego zakładu przemysłowego produkującego sól. Ostatnia garbarnia została zamknięta w 1974 roku, ale przemysł odzieżowy pozostaje istotny dla tego obszaru do dziś. Nantwich zostało dotknięte w ciągu historii przez kilka kataklizmów. Było pierwszym terenem miejskim zdobytym podczas podboju normandzkiego. Normanowie spalili miasto doszczętnie pozostawiając tylko jeden budynek. 200 lat później miasto było atakowane przez rabusiów z Walii. W tym samym, czasie, w roku 1583, szalejący przez 20 dni wielki pożar Nantwich zniszczył prawie całe miasto. Koszt odbudowy wyniósł 30 tys. funtów, z których 2 tys. zostały osobiście podarowane przez królową Elżbietę I wraz z drewnem pochodzącym z królewskiego lasu. Podczas wojny domowej w Anglii Nantwich było jedynym miastem w hrabstwie Cheshire opowiadającym się za Parlamentem. W wyniku tego, kilkakrotnie było oblegane przez wojska rojalistyczne. Ostatnie oblężenie zostało odparte dzięki zwycięstwu wojsk parlamentarnych podczas bitwy o Nantwich 26 stycznia 1644 roku.

Gmina Crewe i Nantwich została utworzona w rezultacie reorganizacji administracji lokalnej w 1974 roku. Powstała poprzez połączenie gminy Crewe (miasta przemysłowego), miejskiego obszaru Nantwich (dużo mniejszego, ale bogatszego miasta targowego) oraz terenów wiejskich podległych Nantwich.

Mapa Dzierżoniów (A) -> Crewe&Nantwich (B)

Dowiedz się więcej:

 Zabytki i atrakcje turystyczne 

Cykliczne wydarzenia kulturalne