Kalendarium Towarzystwa Miast Partnerskich Dzierżoniowa 2003-2013

  Przypadająca w tym roku 10.ta rocznica założenia Towarzystwa Miast Partnerskich Dzierżoniowa jest okazją do przypomnienia początków i zobrazowania działalności instytucji oraz osób, które w latach 2003 -2013 zaangażowały się we wspólne działania na rzecz współpracy międzynarodowej Dzierżoniowa z partnerami z Bischofsheim, Lanskroun, Crewe and Nantwich, a także z partnerami krajowymi, którymi są  miasta Serock i Kluczbork.

  Najdłuższej trwającą i aktywną współpracę prowadzi Dzierżoniów z  Bischofsheim   -   miastem, z którym zawarto umowę partnerską w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.  31 marca 1990 podpisana w Dzierżoniowie przez ówczesne władze miejskie reprezentowane przez przewodniczącego Rady Miejskiej – Edwarda Skwarłę i naczelnika - Lucjana Węgla z przedstawicielami władz samorządowych Bischofsheim: Hugo Bergiem -  przewodniczącym Rady i Bertoldem Doessem – burmistrzem i reaktywowana 6 października 1990  w Bischofsheim przez nowe władze samorządowe Dzierżoniowa: przewodniczącego Rady Miasta – Mateusza Cegiełkę i burmistrza – Andrzeja  Bartoszyńskiego  umowa o współpracy miast z Polski i Niemiec (wtedy Republika Federalna Niemiec) należała do pionierskich w tej części Europy.

      Szeroki zakres wspólnych działań na płaszczyźnie kulturalnej, sportowej, turystycznej, wymiany młodzieży, także ochrony środowiska, ale przede wszystkim zawiązanie przyjaznych kontaktów między rodzinami z tych miast, a głównie aktywna realizacja punktów zawartej umowy sprawiły, że kolejne obchodzone jubileusze partnerstwa na których omawiano osiągnięcia współpracy były dla obu stron satysfakcjonujące.

      Do roku 1999 całością wymiany partnerskiej zajmował się Dzierżoniowski Ośrodek Kultury kierowany przez Lidię Zakrzewską, później współpraca zagraniczna prowadzona była przez Danutę Minkinę  i Barbarę Szczepaniak z Referatu  Promocji i Aktywizacji  Gospodarczej Urzędu Miasta Dzierżoniowa. Od roku 2003 działania związane z  wymianą partnerską są prowadzone przez Towarzystwo Miast Partnerskich Dzierżoniowa, które co roku przystępuje do konkursu dotyczącego współpracy partnerskiej Dzierżoniowa.

      W Bischofsheim  od roku 2002 współpraca zagraniczna jest prowadzona przez stowarzyszenie Niemieckie Partnerstwo Miast, które w roku 2003 zaproponowało założenie podobnego stowarzyszenia  w naszym mieście. W zebraniu założycielskim 5 czerwca 2003 uczestniczyło 17 osób, które z aprobatą odniosły się do inicjatywy Ryszarda Szydłowskiego – wiceburmistrza Dzierżoniowa, który stwierdził „Chcielibyśmy, aby współpraca miast odbywała się nie tylko w ramach urzędów ale również na  płaszczyźnie prywatnych powiązań mieszkańców i przyjaźni. Im trwalsze będą te kontakty, tym większa szansa na ich trwanie i rozszerzanie. Naszą ideą jest to, aby w wizytach partnerskich nie uczestniczyli urzędnicy, tylko mieszkańcy.”

       Nowo powstałe stowarzyszenie określiło cele  swojego działania: upowszechnianie idei  przyjaźni między narodami, z naciskiem na nawiązywanie nowych i pielęgnowanie już istniejących przyjaźni rodzinnych oraz współpraca i wymiana doświadczeń  z europejskimi miastami partnerskimi Dzierżoniowa, prowadzenie działalności edukacyjnej, gromadzenie i upowszechnianie  informacji o miastach partnerskich.

      Towarzystwo Miast Partnerskich jest organizacją pozarządową i posiada osobowość prawną. Utrzymuje się ze składek członkowskich, darowizn, dotacji samorządowych i unijnych. W roku 2006 uzyskuje status organizacji pożytku publicznego. Pracami stowarzyszenia, które liczy 109 osób, kieruje Zarząd na czele którego stoi Prezes. W ciągu 10 lat funkcje prezesa, kolejno pełnili: Ryszard Krawczyk, Ryszard Szydłowski, Henryk Siodlaczek  i obecnie Iwona Matyja. W Zarządzie pracowali – Maria Zarzycka-Chołody, Lucjan Węgiel, Zbigniew Chmura, Monika Nowaczyk, obecnie Henryk Siodlaczek, Alicja Mikulska, Monika Iwachów, Elwira Błaszczyk. Funkcje te pełnione są społecznie. Członkowie skupieni są w 9 sekcjach: współpracy z Bischofsheim – przewodniczy Henryk Siodlaczek, współpracy z Crewe and Nantwich  - przewodniczy M. Iwachów,  współpracy z Lanskroun – przewodniczy Ryszard Szydłowski, współpracy z Kluczborkiem – przewodniczy Wanda Ostrowska, współpracy z Serockiem – przewodniczy Marzenna Lasota-Darowska, kulturalno-oświatowej – przewodniczy Maria Zarzycka-Chołody, turystycznej – przewodniczy  Andrzej Mikulski, kronikarskiej – przewodniczy  Krystyna Patrzykąt,  Informacyjnej – przewodniczy  Barbara Lemańska.

 Adres strony  www.tmpdz.dzierzoniow.pl

       Z czasem grono miast partnerskich Dzierżoniowa poszerzało się:  w roku 1999 zawiązano  formalną współpracę z czeskim sąsiadem na Morawach, miastem -  Lanskroun  leżącym  w odległości 130 km od Dzierżoniowa, w roku 2001  podpisana została umowa z  Ałusztą – miastem na Ukrainie,  w roku 2005 zawarto umowę  o współpracy z angielskim miastem – Crewe and Nantwich. W latach 2004 i 2007  partnerami Dzierżoniowa  został  Serock i  Kluczbork.  Najdalej leżącym miastem partnerskim jest Village of Harwood Heights w stanie Illinois w USA z którym Dzierżoniów zawarł umowę w roku 2008.

       Poniższe zestawienie przedstawia chronologicznie  ważniejsze wydarzenia w działalności TMPDz  gdzie   członkowie stowarzyszenia  byli   ich  organizatorami  lub aktywnymi uczestnikami.

Opracowanie:  Maria Zarzycka-Chołody

strona  następna -->