Sprawozdanie z działalności TMPD w 2009 roku
W 2009 roku odbyło się 10 spotkań Zarządu TMPDz, spotkanie noworoczne członków stowarzyszenia, Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, 1 spotkanie organizacyjne uczestników wycieczki do Krakowa, 2 spotkania integracyjne przy grillu.
Zrealizowano zaplanowane integracyjne spotkanie członków stowarzyszeń miast partnerskich Dzierżoniowa i Bischofsheim w Krakowie i Dzierżoniowie oraz wspólne spotkanie przy grillu, w którym uczestniczyli członkowie wycieczki jak też osoby nie biorące udziału w wyjeździe.
Ponadto członkowie Zarządu TMPDz – Henryk Siodlaczek i Maria Zarzycka-Chołody uczestniczyli w pracach Grupy Konsultacyjnej Zespołu ds. Ewaluacji Strategii Rozwoju Lokalnego Dzierżoniowa w latach 2010 – 2016 powołanego przez burmistrza miasta.
Spotkanie noworoczne odbyło się 15 stycznia 2009 r. w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 9, podczas którego prezes Ryszard Szydłowski podsumował działalność TMPDz za 2008 r.. Był to szczególny rok, ponieważ Dzierżoniów obchodził jubileusz 750-lecia lokacji miasta. TMPDz zaangażowało się w przygotowanie pobytu gości z miast partnerskich i promocję Dzierżoniowa organizując wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną konkursy wiedzy i fotografii dla mieszkańców Bischofsheim, Crewe and Nantwich, Lanškroun, Serocka i Kluczborku.
Podczas spotkania nakreślono zadania do planu pracy na 2009 r.. W części artystycznej wystąpił zespół szkolny ze SP nr 9, który zachęcił wszystkich do wspólnego kolędowania.
26 lutego 2009 r. miało miejsce Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze podczas którego prezes Ryszard Szydłowski przedstawił sprawozdanie z działalności Towarzystwa Miast Partnerskich Dzierżoniowa za 2008 r. Pani Joanna Buda – gł. Księgowa złożyła sprawozdanie finansowe za 2008 r.. Ocenę finansową działalności TMPDz przedłożył zebranym p. Ryszard Bednarz – przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Natomiast sprawozdania z działalności poszczególnych sekcji zaprezentowali przewodniczący sekcji. Pan Ryszard Szydłowski złożył rezygnację z pełnionej funkcji prezesa TMPDz. Po dyskusji nastąpiły wybory nowego prezesa i uzupełnienie składu Zarządu TMPDz. Członkowie stowarzyszenia dokonali wyboru p. Henryka Siodlaczka na prezesa TMPDz i p. Zbigniewa Chmurę na wiceprezesa – skarbnika.
Następnie przedstawiono i poprzez głosowanie przyjęto plan pracy na 2009 r. Walne Zebranie zdecydowało, że należy uporządkować stan ilości członków i upoważniło Zarząd do wystosowania pisma do osób zalegających z płaceniem składek. 18 maja do 8 osób wysłano pismo z prośbą o uregulowanie zaległości bądź zrezygnowanie z członkostwa w TMPDz. W wyniku tego jedna osoba uregulowała zaległe składki.
W trakcie roku przyjęto trzech członków. Na dzień 31 grudnia stan liczebny TMPDz wynosi 82 osób.
Jednym z główniejszych zadań zrealizowanych przez Zarząd i członków TMPDz była organizacja integracyjnego spotkania polsko-niemieckiego.
Wspólnie z władzami partnerskiego stowarzyszenia z Bischofsheim przygotowano wycieczkę do Krakowa i okolic w dniach 9 – 16.VI.2009 r.
W wycieczce brało udział 31 osób z Bischofsheim i 32 z Dzierżoniowa w tym 2 kierowców. Program wycieczki opracowali kol. Joanna Buda i Ryszard Szydłowski.
W środę 10 czerwca w godzinach popołudniowych zwiedzaliśmy w dwóch grupach (przewodnik polski i niemiecki) katedrę na Wawelu, Starówkę Krakowa i Kościół Mariacki. Nocleg był w Wieliczce w motelu „ Na Wierzynka”.
Cały czwartek był również przeznaczony na Kraków. W programie był spacer po dzielnicy Kazimierz z podziwianiem najważniejszych obiektów i zapoznanie się z życiem mieszkającej tu przed wojną mniejszości żydowskiej. Później byliśmy w komnatach na Wawelu, gdzie mogliśmy prześledzić historię panowania królów polskich.
W godzinach wieczornych była okazja do spacerowania po uliczkach starówki krakowskiej.
W piątek 12 czerwca odbył się spływ Dunajcem z podziwianiem pięknego Krajobrazu Parku Pienińskiego. Dojazd do Sromowców Wyżnych i powrót ze Szczawnicy był okazją do zachwycania się pięknymi widokami Podhala, do stwierdzania, jak zmienia się życie mieszkańców tych okolic. Wieczorem tego dnia mogliśmy uczestniczyć w życiu kulturalno-towarzyskim Krakowa. Godne podziwu były stare kawiarnie, w których odbywają się spotkania ludzi kultury.
Sobota była przeznaczona na zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce. Mogliśmy podziwiać wspaniałe wytwory solne , ale również dowiedzieć się, jak ciężka była praca pod ziemią przy pozyskiwaniu soli. Wieczorem przy kolacji była okazja do posłuchania góralskiego zespołu taneczno-wokalnego.
W niedzielę w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Oświęcimiu. W byłym obozie koncentracyjnym odbywała się tego dnia (14 czerwca 1940 Niemcy hitlerowscy przywieźli tu pierwszy transport Polaków z Tarnowa) modlitwa ekumeniczna, a następnie składanie wieńców pod ścianą śmierci. Delegacje z różnych państw Europy złożyły przywiezione kamienie z napisem miejscowości, z której przyjechali. Nasi goście niemieccy złożyli kamień pochodzący z drogi prowadzącej do bóżnicy w Bischofsheim. Z tych kamieni powstanie kopiec ku pamięci potomnych.
W godzinach popołudniowych mogliśmy jeszcze podziwiać wspaniały zamek w Pszczynie.
Poniedziałek 15 czerwca był dniem przeznaczonym dla Dzierżoniowa. Po spotkaniu z burmistrzem Markiem Piorunem w Sali Rycerskiej Ratusza, który przedstawił pracę urzędu miejskiego (wszyscy gości otrzymali małe upominki), odbył się spacer po Dzierżoniowie w towarzystwie rodzin, które podejmowały gości. Przewodniczący Henryk Smolny mówił o zabytkach i historii miasta. Godziny popołudniowe spędzali goście w towarzystwie rodzin zaprzyjaźnionych. Po południu odbyło się zebranie Zarządów stowarzyszeń partnerskich, w których uczestniczyli burmistrzowie Dzierżoniowa i Bischofsheim. Podsumowany został wyjazd do Krakowa oraz dokonano uzgodnień na 2010 r. dotyczących wymiany mieszkańców. W kwietniu 2010 r. w Dzierżoniowie podczas Jarmarku Św. Jerzego będziemy gościć delegację z Bischofsheim, natomiast mieszkańcy Dzierżoniowa odwiedzą Bischofsheim w czerwcu. Wieczorem spotkaliśmy się wszyscy, nasi członkowie Towarzystwa Miast Partnerskich i goście z Bischofsheim, na wspólnym grillu. Na wspomnieniach, wspólnej zabawie i śpiewie upłynął uroczy wieczór. Poza gośćmi z Bischofsheim – 47 członków TMPDz wzięło udział w spotkaniu integracyjnym przy grillu.
We wtorek 16.06.2009 w godzinach rannych pożegnaliśmy gości niemieckich.
Tradycyjnie już Towarzystwo Miast Partnerskich Dzierżoniowa otrzymało zaproszenie od władz partnerskiego miasta Lanškroun do uczestnictwa w 41. Lanškrounskiej Kopie, która odbyła się 12 września. Na dwudniowy wyjazd zdecydowało się 21 osób, które brały udział w trasie pieszej a także rowerowej (członkowie klubu rowerowego „Dętka”).
W programie pobytu było zwiedzanie Lanškroun i jego zabytków, uczestnictwo w części artystycznej – koncertach muzycznych, wystawach, prezentacjach zespołów tanecznych i wyrobów lokalnych twórców. W drugim dniu pobytu nastąpił wyjazd do Kralików gdzie zwiedzano Klasztor Hedec i Muzeum Wojskowe.
W październiku członkowie TMPDz (28 osób) spotkali się w OSiRze na integracyjnym, jesiennym grillu podczas którego przekazano relację z pobytu w Lanškroun, omawiano program spotkań w 2010 r. oraz wspólnie śpiewano.
W dniu 25-28 października odbywały się uroczyste spotkania z okazji X – lecia współpracy Dzierżoniowa i Lanškroun. Głównym punktem programu w obchodach jubileuszowych była sesja Rady Miejskiej Dzierżoniowa. Pan Ryszard Szydłowski zastępca burmistrza omawiając podczas sesji współpracę partnerską instytucji i stowarzyszeń przypomniał o działaniach TMPDz ilustrując je pokazem slajdów.
W programie obchodów jubileuszowych w Dzierżoniowie był wyjazd do Świdnicy
i wspomniana uroczysta sesja Rady Miejskiej. Podczas sesji w której uczestniczył prezes Zarządu TMPDz p. Henryk Siodlaczek podjęto uchwałę o nadaniu nazwy Czeskie Rondo. Pan Siodlaczek został również zaproszony do Lanškroun (27-28 X) gdzie zorganizowano polsko – czeską konferencję na temat współpracy miast.
O wspólnych działaniach integrujących mieszkańców tych miast mówiła podczas konferencji Maria Zarzycka – Chołody wyszczególniając wieloletnią już współpracę obu bibliotek miejskich, które zorganizowały konferencje, wystawy, konkursy wiedzy, fotografii oraz wycieczki dzieci wykorzystując dwukrotnie na ten cel środki unijne. W swoim wystąpieniu podkreśliła zaangażowanie Towarzystwa Miast Partnerskich Dzierżoniowa, które współuczestniczy w sponsorowaniu nagród dla laureatów wspólnie organizowanych konkursów wiedzy o miastach, w br. Z okazji 10-lecia współpracy Dzierżoniowa z Lanškroun Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs „Dzierżoniów-moje miasto, Polska-mój kraj”, na które wpłynęło 193 prace. Część prac została wyeksponowana w bibliotece w Czechach. Członkowie TMPDz od kilku lat biorą udział w wyjazdach na Lanškrounską Kopę poznając partnerskie miasto i ciekawe obiekty turystyczne tych okolic.
W październiku bieżącego roku zaplanowano wycieczkę członków TMPDz do Skalnego Miasta w Czechach, jednak ze względu na bardzo złe warunki atmosferyczne (duże opady śniegu i deszczu) wyjazd nie doszedł do skutku.
W zamian zarząd TMPDz postanowił zorganizować 21 XI wyjazd do Wrocławia w programie, którego było zwiedzanie nowo otwartego muzeum – Pałac Królewski, spacer po wrocławskiej starówce oraz udział w musicalu ,,A chorus Line”- spektaklu w Teatrze Muzycznym Capitol. W tym wyjeździe uczestniczyło 31 osób.
W 2009 r. z tytułu 1% podatku na konto TMPDz wpłynęła kwota 781,90. W stosunku do roku poprzedniego, w którym członkowie TMPDz oraz inne osoby przekazały 2.949,60 jest to znacznie mniejsza kwota! Obniżenie ma znaczący wpływ na pobieranie dodatkowych opłat od członków na realizację zadań statutowych.