Sprawozdanie z działalności TMPD w 2009 roku

 W 2009 roku odbyło się 10 spotkań Zarządu TMPDz, spotkanie noworoczne członków stowarzyszenia, Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, 1 spotkanie organizacyjne uczestników wycieczki do Krakowa, 2 spotkania integracyjne przy grillu.

Zrealizowano zaplanowane integracyjne spotkanie członków stowarzyszeń miast partnerskich Dzierżoniowa i  Bischofsheim w Krakowie i Dzierżoniowie oraz wspólne spotkanie przy grillu, w którym uczestniczyli członkowie wycieczki jak też osoby nie biorące udziału w wyjeździe.

Ponadto członkowie Zarządu TMPDz – Henryk Siodlaczek i Maria Zarzycka-Chołody uczestniczyli w pracach Grupy Konsultacyjnej Zespołu ds. Ewaluacji Strategii Rozwoju Lokalnego Dzierżoniowa w latach 2010 – 2016 powołanego przez burmistrza miasta.

Spotkanie noworoczne odbyło się 15 stycznia 2009 r. w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 9, podczas którego prezes Ryszard Szydłowski podsumował działalność TMPDz za 2008 r.. Był to szczególny rok, ponieważ Dzierżoniów obchodził jubileusz 750-lecia lokacji miasta. TMPDz zaangażowało się w przygotowanie pobytu gości z miast partnerskich i promocję Dzierżoniowa organizując wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną konkursy wiedzy i fotografii dla mieszkańców Bischofsheim, Crewe and Nantwich, Lanškroun, Serocka i Kluczborku.

Podczas spotkania nakreślono zadania do planu pracy na 2009 r.. W części artystycznej wystąpił zespół szkolny ze SP nr 9, który zachęcił wszystkich do wspólnego kolędowania.

26 lutego 2009 r. miało miejsce Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze podczas którego prezes Ryszard Szydłowski przedstawił sprawozdanie z działalności Towarzystwa Miast Partnerskich Dzierżoniowa za 2008 r. Pani Joanna Buda – gł. Księgowa złożyła sprawozdanie finansowe za 2008 r.. Ocenę finansową działalności TMPDz przedłożył zebranym p. Ryszard Bednarz – przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Natomiast sprawozdania z działalności poszczególnych sekcji zaprezentowali przewodniczący sekcji. Pan Ryszard Szydłowski złożył rezygnację z pełnionej funkcji prezesa TMPDz. Po dyskusji nastąpiły wybory nowego prezesa i uzupełnienie składu Zarządu TMPDz. Członkowie stowarzyszenia dokonali wyboru p. Henryka Siodlaczka na prezesa TMPDz i p. Zbigniewa Chmurę na wiceprezesa – skarbnika.

Następnie przedstawiono i poprzez głosowanie przyjęto plan pracy na 2009 r. Walne Zebranie zdecydowało, że należy uporządkować stan ilości członków i upoważniło Zarząd do wystosowania pisma do osób zalegających z płaceniem składek. 18 maja do 8 osób wysłano pismo z prośbą o uregulowanie zaległości bądź zrezygnowanie z członkostwa w TMPDz. W wyniku tego jedna osoba uregulowała zaległe składki.

W trakcie roku przyjęto trzech członków. Na dzień 31 grudnia stan liczebny TMPDz wynosi 82 osób.

Jednym z główniejszych zadań zrealizowanych przez Zarząd i członków TMPDz była organizacja integracyjnego spotkania polsko-niemieckiego.

Wspólnie z władzami partnerskiego stowarzyszenia z Bischofsheim przygotowano wycieczkę do Krakowa i okolic w dniach 9 – 16.VI.2009 r.

W wycieczce brało udział 31 osób z Bischofsheim i 32 z Dzierżoniowa w tym 2 kierowców. Program wycieczki opracowali kol. Joanna Buda i Ryszard Szydłowski.

W środę 10 czerwca w godzinach popołudniowych zwiedzaliśmy w dwóch grupach (przewodnik polski i niemiecki) katedrę na Wawelu, Starówkę Krakowa i Kościół Mariacki. Nocleg był w Wieliczce w motelu „ Na Wierzynka”.

Cały czwartek był również przeznaczony na Kraków. W programie był spacer po dzielnicy Kazimierz z podziwianiem najważniejszych  obiektów i zapoznanie się z życiem mieszkającej tu przed wojną mniejszości żydowskiej. Później byliśmy w komnatach na Wawelu, gdzie mogliśmy  prześledzić historię panowania królów polskich.

W godzinach wieczornych była okazja do spacerowania po uliczkach starówki krakowskiej.

W piątek 12 czerwca odbył się spływ Dunajcem z podziwianiem pięknego Krajobrazu Parku Pienińskiego. Dojazd do Sromowców Wyżnych i powrót ze Szczawnicy był okazją do zachwycania się pięknymi widokami Podhala, do stwierdzania, jak zmienia się życie mieszkańców tych okolic. Wieczorem tego dnia mogliśmy uczestniczyć w życiu kulturalno-towarzyskim Krakowa. Godne podziwu były stare kawiarnie, w których odbywają się spotkania ludzi  kultury.

Sobota była przeznaczona  na zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce. Mogliśmy podziwiać wspaniałe wytwory solne , ale również dowiedzieć się, jak ciężka była praca pod ziemią przy pozyskiwaniu soli. Wieczorem przy kolacji  była okazja do posłuchania góralskiego zespołu taneczno-wokalnego.

W niedzielę w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Oświęcimiu. W byłym obozie koncentracyjnym odbywała się tego dnia (14 czerwca 1940 Niemcy hitlerowscy przywieźli  tu pierwszy transport Polaków z Tarnowa)  modlitwa ekumeniczna, a następnie składanie wieńców pod ścianą śmierci. Delegacje z różnych państw Europy złożyły  przywiezione kamienie z napisem miejscowości, z której przyjechali.  Nasi goście niemieccy złożyli kamień pochodzący z drogi prowadzącej do bóżnicy w Bischofsheim. Z tych kamieni powstanie kopiec ku pamięci potomnych.

W godzinach popołudniowych mogliśmy jeszcze podziwiać wspaniały zamek w Pszczynie.

Poniedziałek 15 czerwca był dniem przeznaczonym dla Dzierżoniowa. Po spotkaniu z burmistrzem Markiem Piorunem w Sali Rycerskiej Ratusza, który  przedstawił  pracę urzędu miejskiego (wszyscy gości otrzymali małe upominki), odbył się spacer po Dzierżoniowie w towarzystwie rodzin, które podejmowały gości. Przewodniczący Henryk Smolny mówił o zabytkach i historii miasta. Godziny popołudniowe spędzali goście w towarzystwie rodzin zaprzyjaźnionych. Po południu odbyło się zebranie Zarządów stowarzyszeń partnerskich, w których uczestniczyli burmistrzowie Dzierżoniowa i Bischofsheim. Podsumowany został wyjazd do Krakowa oraz dokonano uzgodnień na 2010 r. dotyczących wymiany mieszkańców. W kwietniu 2010 r. w Dzierżoniowie podczas Jarmarku Św. Jerzego będziemy gościć delegację z Bischofsheim, natomiast mieszkańcy Dzierżoniowa odwiedzą Bischofsheim w czerwcu. Wieczorem spotkaliśmy się wszyscy, nasi członkowie Towarzystwa Miast Partnerskich i goście z Bischofsheim,  na wspólnym grillu. Na wspomnieniach, wspólnej zabawie i śpiewie upłynął uroczy wieczór. Poza gośćmi z Bischofsheim – 47 członków TMPDz wzięło udział w spotkaniu integracyjnym przy grillu.

We wtorek 16.06.2009 w godzinach rannych pożegnaliśmy gości niemieckich.

Tradycyjnie już Towarzystwo Miast Partnerskich Dzierżoniowa otrzymało zaproszenie od władz partnerskiego miasta  Lanškroun do uczestnictwa w 41. Lanškrounskiej Kopie, która odbyła się 12 września. Na dwudniowy wyjazd zdecydowało się 21 osób, które brały udział w trasie pieszej a także rowerowej (członkowie klubu rowerowego „Dętka”).

W programie pobytu było zwiedzanie Lanškroun i jego zabytków, uczestnictwo w części artystycznej – koncertach muzycznych, wystawach, prezentacjach zespołów tanecznych i wyrobów lokalnych twórców. W drugim dniu pobytu nastąpił wyjazd do Kralików gdzie zwiedzano Klasztor Hedec i Muzeum Wojskowe.

W październiku członkowie TMPDz (28 osób) spotkali się w OSiRze na integracyjnym, jesiennym grillu podczas którego przekazano relację z pobytu w Lanškroun, omawiano program spotkań w 2010 r. oraz wspólnie śpiewano.

W dniu 25-28 października odbywały się uroczyste spotkania z okazji X – lecia współpracy Dzierżoniowa i Lanškroun. Głównym punktem programu w obchodach jubileuszowych  była sesja Rady Miejskiej Dzierżoniowa. Pan Ryszard Szydłowski zastępca burmistrza omawiając podczas sesji współpracę partnerską instytucji i stowarzyszeń przypomniał o działaniach TMPDz ilustrując je pokazem slajdów.

W programie obchodów jubileuszowych w Dzierżoniowie był wyjazd do Świdnicy
 i wspomniana uroczysta sesja Rady Miejskiej. Podczas sesji w której uczestniczył prezes Zarządu TMPDz p. Henryk Siodlaczek  podjęto uchwałę o nadaniu nazwy Czeskie Rondo. Pan Siodlaczek został również zaproszony do Lanškroun (27-28 X) gdzie zorganizowano polsko – czeską konferencję na temat współpracy miast.

O wspólnych działaniach integrujących mieszkańców tych miast mówiła podczas konferencji Maria Zarzycka – Chołody wyszczególniając wieloletnią już współpracę  obu bibliotek miejskich, które zorganizowały konferencje, wystawy, konkursy wiedzy, fotografii oraz wycieczki dzieci wykorzystując dwukrotnie na ten cel środki unijne. W swoim wystąpieniu podkreśliła zaangażowanie Towarzystwa Miast Partnerskich Dzierżoniowa, które współuczestniczy w sponsorowaniu nagród dla laureatów wspólnie organizowanych konkursów wiedzy o miastach, w br. Z okazji 10-lecia współpracy Dzierżoniowa z Lanškroun Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs „Dzierżoniów-moje miasto, Polska-mój kraj”, na które wpłynęło 193 prace. Część prac została wyeksponowana w bibliotece w Czechach. Członkowie TMPDz od kilku lat biorą udział w wyjazdach na Lanškrounską Kopę poznając partnerskie miasto i ciekawe obiekty turystyczne tych okolic.

W październiku bieżącego roku zaplanowano wycieczkę członków TMPDz do Skalnego Miasta w Czechach, jednak ze względu na bardzo złe warunki atmosferyczne (duże opady śniegu i deszczu) wyjazd nie doszedł do skutku.

W zamian zarząd TMPDz postanowił zorganizować 21 XI wyjazd do Wrocławia w programie, którego było zwiedzanie nowo otwartego muzeum – Pałac Królewski, spacer po wrocławskiej starówce oraz udział w musicalu ,,A chorus Line”- spektaklu w Teatrze Muzycznym Capitol. W tym wyjeździe uczestniczyło 31 osób.

W 2009 r. z tytułu 1% podatku na konto TMPDz wpłynęła kwota 781,90. W stosunku do roku poprzedniego, w którym członkowie TMPDz oraz inne osoby przekazały 2.949,60 jest to znacznie mniejsza kwota! Obniżenie ma znaczący wpływ na pobieranie dodatkowych opłat od członków na realizację zadań statutowych.

Zobacz naszą galerię ...